O nás

Pivovar Starokladno započal svou staronovou historii v roce 2009, když v prostorách restaurace u Kozlíků otevřel pivovar, který pak navázal na pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku.

Tento rodinný pivovar je proslulý svými pivními speciály, které jsou stále více vyhledávané milovníky piva ze všech krajů. V příjemné a moderně zařízené pivovarské hospůdce naleznete minimálně 7 druhů z 14 nabízených piv. Od klasických výčepních, přes ležáky, až po čtrnácti, osmnácti či čtyryadvaceti stupňové piva. Vlajkovým pivem pivovaru Starokladno je Černý Havíř 12,8° pyšnící se mimo jiné titulem Zlatá pivní pečeť či pivo České republiky. Pivovar ve své široké nabídce neopomíjí ani ovocná speciální piva, čokoládové pivo, piva vídeňského či anglického typu a v neposlední řadě pivní speciály vařené k významným událostem.

Bylo na čase, aby se v kraji českém pivo opět začalo vařit tradičním způsobem, s láskou, poctivostí a péčí, neboť těchto kvalit se nám z řad masových pivovarů již po dlouhá léta nedostává.

 NAŠEHISTORIE

Historie kladenského pivovarnictví sahá až do roku 1631, kdy dal Florián Jetřich ze Žďáru městečku Kladnu povolení, že obec smí vařit v panském pivovaru tři várky piva a ty čepovat v obecní hospodě. Výtěžek z prodeje měl sloužit na obecní potřeby, speciálně na opravu radnice a opevnění městečka.


Kladenský pivovar se ve své historii několikrát stěhoval. Ten původní zřejmě stál u takzvané Hořejší tvrze, a když byla ve druhé polovině přestavěna na renesanční zámek, stěhoval se pivovar do Dolní tvrze nedaleko náměstí. Tam se pivo vařilo až do roku 1858, kdy břevnovští benediktini otevřeli v Kročehlavech nový moderní pivovar. Ani ne po sto letech se na konci 40. let 20. století v Kladně přestalo pivo vařit a pivovarské budovy obsadily nejrůznější provozovny včetně galvanizovny, která nasytila zemi pod pivovarem takovým množstvím chemikálií, že ve výrobě zlatavého moku v daných prostorách nebylo možné pokračovat.


To se změnilo až v roce 2009 založením pivovaru Starokladno v prostorách pivnice U Kozlíků a navázáním na bezmála pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku. Právě patriotismus místních obyvatel, byl jedním z hlavních aspektů při pokusu o znovuvskříšení zašlé slávy Starokladenského piva, které se vyrábí z výhradně českých surovin, bez jakýchkoliv chemických konzervantů, či syntetických přísad. Bylo na čase, aby se v kraji českém pivo opět začalo vařit pivo tradičním způsobem, s láskou, poctivostí a péčí, neboť těchto kvalit se nám z řad masových pivovarů již po dlouhá léta nedostává.


Doufejme proto, že se pivovaru Starokladno podaří navázat na odkaz sládka Otakara Zachara, a přispět tím k věhlasu našeho města u nás i ve světě.

Dej bůh štěstí…

 

OCENĚNÍNAŠEHO PIVOVARU

 

Zlatá pivní pečeť

Hned po roce existence získalo pivo Černý Havíř 12° prvenství v Zlaté pivní pečeti 2011. 

Svoje prvenství jsme obhájili i v roce 2013 pivem Royal Stout 13° .