Výrobní proces

Zrání Starokladenského piva není urychlováno, trvá 35 dní – tedy právě tak dlouho, jak má, aby bylo dosaženo nejlepšího propojení chutí.

Starokladenský pivovar na konci výrobního procesu neředí pivo vodou. Na rozdíl od jiných pivovarů, které v dnešní době stále častěji používají tzv. HGB technologii, jenž spočívá v uvaření silnějšího piva a jeho následného zředění na požadovanou stupňovitost. Proto je Starokladenská desítka opravdovou desítkou (10,8%) a ležák st. Pavla opravdovou dvanáctkou (12,8%).

Při výrobě Starokladenského piva používáme výhradně české suroviny,  žádné chemické konzervanty či syntetické přísady nepoužíváme, neboť jsme přesvedčení , že tyto náhražky do tradičního českého moku rozhodně nepatří.

  1. Příjem sladu: slad se doveze do pivovaru, kde se nechá zhruba měsíc odležet, kde se poté před samotným vařením rozemele na tzv. sladovou tluč.
  2. Vystírání: probíhá ve varně ve vystírací kádi, kde se do procesu dává druhá surovina pro výrobu piva, voda. Proces vystírání tedy míchání sladu s vodou probíhá při teplotě okolo 50° C.
  3. Scezování: po rmutování se celé dílo přečerpalo do scezovací kádě a probíhá vlastní filtrace, tedy oddělení sladiny od mláta.
  4. Chmelovar: filtrovaná čirá sladina přichází do mladinové pánve do varného procesu vstupuje další surovina – chmel. Povaření sladiny s chmelem po dobu 120 minut přechází ušlechtilé hořké látky o sladiny a vzniká mladina.
  5. Chlazení: horká mladina se nechá ustát, poté se přefiltruje a zchladí přes průtokový chladič na zákvasnou teplotu  a zakvasí se ušlechtilými kvasnicemi. Při kvašení dochází k přeměně zkvasitelných cukrů na alkohol a CO2. Hlavní kvašení probíhá v rozmezí 7 – 14 dní.
  6. Kvašení: po prokvašení se mladé pivo přečerpá do sudů a nechá se v ležáckém sklepě při teplotě 2° C ležet asi 30 – 60 dnů.